http://augustyniak-fizjo.pl/
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14.02.2017

Suche Igły

Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w szkoleniu z Suchego Igłowania (Dry Needling). Nauczycielem był dr Ricardo Ortega Santiago z Uniwersytetu Księcia Karola w Madrycie. Wiele inspiracji.
02.01.2017

Fala Uderzeniowa

Serdecznie zapraszam na zabiegi z użyciem Fali Uderzeniowej. Wyjątkowo skuteczny zabieg na choroby i bóle ścięgien (bóle ścięgna Achillesa, kolano skoczka, "ostroga piętowa", łokieć "tenisisty"/"golfisty" i inne.
08.03.2015

Brawo Panowie!!!

Brązowi medaliści Mistrzostw Polski w grze podwójnej- moi podopieczni - Paweł Fertikowski i Robert Floras - zawodnicy Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

Pronacja


Ktoś zapyta: A co to u licha ta pronacja? Otóż pronacja jest złożonym ruchem zachodzącym w stawie skokowym dolnym i stawach stopy. Bardzo prosto tłumacząc polega on na spłaszczeniu się łuku podłużnego stopy w początkowym momencie pełnego kontaktu stopy z podłożem podczas chodu/biegu. Pronacja jest fizjologicznym ruchem stopy i niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania kończyny dolnej (szczególnie w dynamice). Ruch pronacji spełnia rolę swoistego amortyzatora, który zmniejsza siłę reakcji podłoża wywoływaną w momencie kontaktu stopy z podłożem.

 

O zwiększonej pronacji, pronacji nieprawidłowej możemy powiedzieć wtedy gdy: 1. Zakres ruchu pronacji jest zbyt duży 2. Ruch pronacji pojawia się lub trwa zbyt długo w trakcie cyklu chodu/biegu 3. Pronacja zaburza kinematykę całej kończyny dolnej i tułowia.

 

Ile normalnie, w takim razie, powinno być tej pronacji? Otóż, nie wiadomo… Słowo „norma” może być w ogóle nie adekwatne odnośni do kinematyki kończyny dolnej.  Ale jeśli uparlibyśmy się nad „normą” ustawienia stopy to okaże się, że uśrednione w populacji wartości ustawienia stawu skokowego dolnego to lekka pronacja - od 0 do 5 stopni koślawości tyłostopia. Zatem jak wygląda teraz cała ta teoria szukania i stabilizowania za pomocą butów lub wkładki stopy do pozycji neutralnej – 0 stopni, kiedy badania jasno pokazują, że poziom różnic w ustawieniu stopy ludzkiej można uznać za wysoki.

 

Poza tym jeśli zwrócimy uwagę na to, jak duże jest zróżnicowanie anatomiczne stawu skokowego dolnego (tam gdzie odbywa się pronacja i supinacja) to powinniśmy dojść do wniosku, że różnice co do ruchomości tego stawu także będą wyraźne, a  „magiczna” pozycja optymalna stawu  będzie rożna i zależna od osoby.

 

Czy nie jest zadziwiająca sytuacja kiedy różnice w populacji ludzkiej są charakterystyczne dla prawie każdej sfery człowieczeństwa, a jeśli chodzi o bieganie od lat panuje moda by każda stopa ustawiana była w ten sam sposób. Uważam, że realnym jest postulat aby rozważać każdą parę stóp w ujęciu do ich właściciela, bo preferowane ustawienie – owa pozycja neutralna jest osobniczo zmienna.

 

Autor: Rafał Augustyniak. Na podstawie: Choosing Running Shoes: The Evidence Behind the Recommendations, Ian Griffiths.