http://augustyniak-fizjo.pl/
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14.02.2017

Suche Igły

Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w szkoleniu z Suchego Igłowania (Dry Needling). Nauczycielem był dr Ricardo Ortega Santiago z Uniwersytetu Księcia Karola w Madrycie. Wiele inspiracji.
02.01.2017

Fala Uderzeniowa

Serdecznie zapraszam na zabiegi z użyciem Fali Uderzeniowej. Wyjątkowo skuteczny zabieg na choroby i bóle ścięgien (bóle ścięgna Achillesa, kolano skoczka, "ostroga piętowa", łokieć "tenisisty"/"golfisty" i inne.
08.03.2015

Brawo Panowie!!!

Brązowi medaliści Mistrzostw Polski w grze podwójnej- moi podopieczni - Paweł Fertikowski i Robert Floras - zawodnicy Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

Czy stworzono chorobę...


Buty do biegania to ważny element wyposażenia biegacza. Ich dobór budzi w środowisku sportowo/ortopedyczno/fizjoterapeutycznym wiele emocji. W klasycznym doborze butów, stosowanym od kilkudziesięciu lat, stosowano podział obuwia na buty supinujące dla „pronatorów” (osób charakteryzujących się obniżonym łukiem podłużnym), buty neutralne oraz buty  dla „supinatorów” charakteryzujące się dużą amortyzacją stopy.

 

Rozbieżność w zdaniu na temat doboru obuwia wiąże się z nie dość usystematyzowaną wiedzą w dziedzinie biomechaniki stopy – jej fizjologicznym funkcjonowaniu. Z drugiej strony jednak panuje silny wpływ producentów obuwia sportowego i wkładek ortopedycznych głoszący od lat uzurpowaną prawdę o tym, że buty lub wkładki dobrane do postury stopy są w stanie zapobiec kontuzjom. Ostatnie lata przyniosły jednak wiele badań dających do myślenia wszystkim zajmującym się tą tematyką.

 

Pierwszą z kontrowersji jest to: czy występująca pronacja w stopie to ryzyko kontuzji. Sklepy dla biegających i magazyny dla tej grupy osób wydają się być „zafiksowane” na punkcie pronacji. Buty oferują poprawę kontroli wysokości łuku podłużnego w stopie o różnym poziomie „dysfunkcji(?)”. Przyjęło się uważać, że pojawiająca się podaczas biegu zwiększona pronacja w stopie to przyczyna wielu kontuzji i przeciążeń. Ian Griffths podiatra sportowy w  swoim przeglądzie wiedzy na ten temat zwraca uwagę na to, że jest tylko kilka badań dających hiperpronacji status czynnika prokontuzyjnego, podczas gdy jest wiele badań dowodzących tego, że postura stopy nie ma związku z kontuzjami, a nawet pojawiają się w artykułach doniesienia na temat zjawiska pronacji jako czynnika przeciwdziałającego kontuzjom.

 

Można przewrotnie zadać pytanie: Czy stworzono chorobę dla potrzeb rynku?

 

Ciąg dalszy

 

Autor: Rafał Augustyniak. Na podstawie: Choosing Running Shoes: The Evidence Behind the Recommendations, Ian Griffiths